vision banner ST1 ST2 ST3
vision banner
ST1
ST2
ST3
Home > Achievements > 2008 Achievements

2008 Achievements

Institute Level | Sports and Games | Performing Arts | Academic


Institute Level

MOE Trim and Fit (TAF) Award Gold Award (4th Consecutive Award)
MOE Sustained Achievement Award (Physical Health) 2nd Consecutive Award
MOE Sustained Achievement Award (Aesthetics) 1st Award
MOE Physical Fitness Performance Award Best Performer Award (among JC/CI)(4th Consecutive Award)
MINDEF-Partners Award Distinguished Defence Partner Award
Home Team NS Service Award for Employers Distinguished Home Team Partner Award

Back to Top

Sports and Games

Inter-Varsity-Polytechnic Silat Championship

1 Gold medal (Solo Freestyle)

1 Silver medal (Women Class B)

5 Silver medals (Best of the Best)

1 Bronze Medal (Men Class B)

Standard Chartered Singapore Marathon

Non-Profit Organisation Distance Challenge: 2nd

Total Distance Run: 4582 km

Singapore Junior Athletics Championship 200m Under-20 Boys - 1st Place
National Inter-School Track and Field

400m - 1st place

(Established Championship record) 200m - 2nd place

RSN Student Invitational Touch Rugby Girls - 4th Place
National Inter-School Hockey Championship 'A' Division Girls - 4th Place
National Inter-School Golf Championship 'A' Division Girls Individual - 4th Place
West Zone Colour Awards

1 Team Award (Hockey Girls)

6 Individual Awards:

Dinesh Raj of 07B5 for representing Singapore Schools Floorball Team

Mohd Rizal of 07S4 for representing Singapore Schools Floorball Team

Muhd Nadzir of 06S2 for representing Singapore Schools Floorball Team

Siti Suhaila of 06B2 for representing Singapore Schools Floorball Team

Charissa Goh of 07B2 for achieving 4th in National Inter-School Golf

Shalindran Sathiyanesan of 06S3 for achieving 1st place in National Inter-School Track and Field

National Colour Awards Individual Award
13th ASIAN Junior Athletics Championships in Jakarta

Represented Singapore in the 4 x 100 m and 4 x 400 m races

(Shalindran Sathyanesan)

Back to Top

Performing Arts

Sayembara Theater 2008

Best Overall Performance

Promising Actress Award for Azyan Azami 06B4

Best Actress Award for Nur Aqidah 06A3

Best Actor Award for Muhd Fandi Ahmed of 07A6

Best Supporting Actress for Nurazimah Mazelan of 07A4

Best Director Award for Azyan Azami of 06B4

Thaalam 2008 Inter JC/MI All Arts Competition

Overall Champion

1st Prize in Singing

1st Runner-up in Dance
'Thai Matha Thendral' All Arts Competition

Challenge Trophy 2008

2nd Runner-up for Poetry

2nd Runner-up for Singing

2nd Runner-up for Comedy Drama
11th Inter-school Short Play Competition (in Mandarin) 2008 Silver Award
Second National Band Competition (Singapore, First Division) Silver Award
AJC 'Agni' All Arts Competition JC Interdance Competitions 2nd Place
AJC 'Agni' All Arts Competition Consolation Prize (Impersonation Competition)
Danceworks! Street Dance Competition Best Costume Award for Preliminary Round (Group A)
Singapore Youth Festival Drama Central Judging 2008 Bronze Award
Inter JC/CI Drama Competition Consolation Prize
Chinese Calligraphy Competition Consolation Prize
National Photo-Art Competition Consolation Prize
Racial Harmony in Action Photography Competition 2 Merit Awards

Back to Top

Academic

SLA-GIS Spatial Challenge 2008 organised by Singapore Land Authority 1st Runner Up, Best Exhibition Award
Singapore International Model United Nations (SIMUN) 2008 organised by Singapore French School 4 Best Resolution Awards
Singapore International Model United Nations (SIMUN) organised by National University of Singapore Best Speaker Award (Second year in a row)
ACCA December 2007 CAT Examination (Module T5 MAnaging People and Systems) PU2 Students achieved 1st, 2nd and 3rd placings in Singapore
Straits Times' Inspiring Teacher of English Award Mdm Elizabeth Mesenas (GP Dept)
7th Asia-Europe Classroom Network Conference 2008 (Kota Kinabalu, Sabah) AEC Award (2nd Consecutive Award, Project Title 'Mastering Media Goes Digital)
Plain English Speaking Competition Finalist; Bronze Honour Roll Award
2008 Inter-school Fastest Fingers Graphic Calculator Competition 5th Prize (Individual)
1st International 'Hanyu Bridge' Chinese Cultural Competition for Foreign High School Students (Shandong, China) 1st Prize (Team Category, representing Singapore), 3rd Prize (Individual)
2nd YMCA Mandarin Speaking Awards Honour Roll (Bronze)
Singapore 'Chinese Bridge' Chinese Oratorical Contest 2008 Merit Award
National Chinese Radio DJ Competition Merit Award
2008 English/Chinese and Chinese/English Translation Contests Merit Award
National Inter JC/CI Translation Competition Merit Award
Mutiara Bahasa dan Khazanah Sastera (Language and Literature Quiz Competition) Champion
National Creative Writing Competition (Short Stories) Runner-Up, Merit Award
National Graftera Competition (Malay Poem) Runner-Up
Pesta Pantun 2008 3rd Place
Annual Poem Recital Competition 3rd Place
Inter JC/CI Debates 4th Prize
FIRST Tech Challenge Regional 07/08 (Pennsylvania, USA) Think Award
FIRST Tech Challenge World Championship (Georgia, USA)

Think Award

Vex World Championship (As an alliance with Admiralty Sec Sch, AJC and Rulang Primary)
(Los Angeles, USA)

Excellence Award

Future Award

Asian Robotics League Vex Championship Team Bronze Award

Back to Top