vision banner ST1 ST2 ST3
vision banner
ST1
ST2
ST3
Home > Achievements > 2009 Achievements

2009 Achievements

Institute Level | Sports and Games | Performing Arts | Academic


Institute Level

Character Development Award (MOE) Development Award
MINDEF NAPFA Performance Award Merit
MOE Sustained Achievement Award Physical Fitness – 3rd

Home Team NS Service Award for Employers

(Ministry of Home Affairs)

Distinguished Home Team Partner Award



Sports and Games

Asia Pacific Floorball Championship by Asia Pacific Floorball Confederation

Dinesh Raj S/O Suppiah 07B5

represented Singapore

Youth In Touch by SRU -- Touch Rugby

Plate Champion

Touch Football JC League -- Touch Rugby 4th
National Inter-School Wushu Championship

2nd, Ist International Routine Sword Matthew Voon

3rd, 42 Style Taiji Sword - Chiam Sok Theng

3rd, 2nd International Routine Cugel -Chiam Sok Theng

4th, 2nd International Routine Spear – Matthew Voon

4th, 1st International Routine Nan Dao – Nadiah Bte Sukarni

Singapore Poly Open Championship -- Bowling 2nd - Girls Team Open

SINDA Excellence Awards (CCA- Sports)

Shalindran s/o Sathiyanesan

  Back to Top

Performing Arts

Singapore Youth Festival Central Judging of Dances (MOE) -- Modern Dance

GOLD

Singapore Youth Festival Central Judging of Dances (MOE) -- Malay Dance

GOLD

Singapore Youth Festival Central Judging of Dances (MOE) -- Indian Dance

GOLD

Singapore Youth Festival Central Judging of Instrumental Ensemble (MOE) -- Angklung GOLD
Singapore Youth Festival Central Judging of Band (MOE) -- Symphonic Band BRONZE
Singapore Youth Festival Central Judging of Chinese Drama (MOE) --Chinese Cultural Society SILVER

Back to Top

Academic

10th Chan Soo Sen Cup Chinese Impromptu Speech Competition at Joo Chiat CC

- Open Category: 3rd Prize (Liu Xue Lian/ 08B1)

- The Most Commendable Speaker Award (Bok Zhong Ming/ 07B2 & Yu Wen/ 08S1)

2008 LCCI (2nd Level Book Keeping & Accounts) Exam  LCCI International Qualifications - Country (S’pore) Gold Medal
- World (International) Gold Medal
Both won by Lim Teng Leng (06B3)

Chinese Bridge – Chinese Oratorical Contest 2009

2nd Chinese Bridge-Chinese Proficiency Competition for Foreign High School Students

 

by The South East Asia Office of PRC Chinese Language Council International

3rd Prize: Bok Zhong Ming (07B2)

1st Prize: Tay Chou Peng (08B7)

(Chou Peng will represent Singapore to compete with other country representatives in Chongqing, China)

The 3rd YMCA Mandarin Speaking Awards 2nd Prize with Gold Honour Roll: Liu Xue Lian (08B1)
National Inter-JC Malay Poetry Recital Competition Overall Champion
ARANGAM – The Tamil Youth Theatre Festival Bronze Award
Oratorical Competition 2009 for Junior Colleges and Centralised Institute (Tamil Language) Runner-up
SLA (Singapore Land Authority) Spatial Challenge 2009

- 2nd Runner-Up (Overall)

- Best Exhibition Booth

3rd National Broadcast Journalist Competition by Capital 95.8 and YJC

Merit Awards:
Ju Ya Qiong (09S4)

Teo Shuhui (09A4)

Chua Ying Ting (09A4)

Inspiring Chinese Language Teachers’ Awards 2009 Ms Lee Xuan Man
2009 Singapore Poster Design Competition organised by Department of Statistics & Applied Probability, NUS First prize in JC Category
Top School Award in JC Category
National School Creative Writing (Computer) Competition 2009 Second Prize (JC Category)
Woo Chin Chee (08A3)
Inspiring English Teacher Award organised by SPH-MOE-SGEM Mr Kelvin Yew – one of 11 teachers receiving the award for 2009
The Straits Times Youthink Writers’ Project 5 articles published from Jan – May 2009
Citi Ideas in Action 2009 by Citibank Singapore Ltd 5 projects accepted for funding

Inter-school Malay Scrabble Competition 2009

MI is proud to be the organiser of the event involving 27 schools.

Back to Top