vision banner ST1 ST2 ST3
vision banner
ST1
ST2
ST3
Home > Achievements > 2011 Achievements

2011 Achievements

Institute Level | Sports and Games | Performing Arts | International | Academic


Institute Level

MINDEF NAPFA  Best Performer Award Best Performer



Sports and Games

Asia Pacific Floorball Championship Representation
Nur Hakimah Bte Rafeel ( 09B1 )
Nur Chahaya Putri Bte Sapari ( 10B2 )
IVP Silat Championship

Gold Class A
Nor Putera B Mohamed ( 11S3

National Inter-Schools A Division Hockey Championship

4th

National Vertical Marathon

Inter-JC Challenge Team

2nd, 3rd, 4th positions

FAS Young Women’s League

6 Representation Singapore Schools



Performing Arts

Arangam 2011

Overall Champion

Gold
Best Actor Award
Best Actress Award
Best Supporting Actress Award
Best Ensemble Script Award

Singapore Youth Festival Central Judging - Indian Dance Gold
Singapore Youth Festival Central Judging - Modern Dance Silver
Singapore Youth Festival Central Judging -Malay Dance Silver
Singapore Youth Festival Central Judging - Angklung Kulintang Ensemble Silver
Singapore Youth Festival Central Judging - Chinese Cultural Society Bronze
Singapore Youth Festival Central Judging - Symphonic Band Bronze



International

Fencing World Cup Representation – Ranked 62 nd
Martyn Aw ( 10S4 )
Asian Junior & Cadet Fencing Championship Representation – Ranked 25 th
Martyn Aw ( 10S4 )
World Junior & Cadet Fencing Championship Representation – 
Martyn Aw ( 10S4 )



Academic

Yew Tee National Calligraphy Competition 2011

Hou Tian Hui ( 11S6 )

2nd Prize

Royal Commonwealth Essay Competition Class A Bronze
Kevin Hillary Tan ( 10A3 )
National Inter-School Cash Flow Competition Finalist – Ranked 5th out of 318
Amelia Goh ( 10S5 )

National Chinese Calligraphy Competition 2011

1st- Hou Tian Hui (Brush)

3rd - Zhou Ming Jun (Pen)

Chinese Bridge Chinese Oratorical Contest 2011

(Sustained Achievement)

3rd – Chua Sii Inn ( 11S3 )

Merit - Ma Ke ( 10B4 )

Chinese Bridge Chinese Proficiency Competition for Foreign High Students 2011 (Sustained Achievement)

2nd– Sophia Laura Berg  ( 11A2 )
 

3rd  - Kang Jia Qi ( 11B7 )

Bahas 4PM - Malay Debate Competition

Overall Champion

Represented by:

Juliana Johari  ( 09A4 )

Mastura Muhammad Yassin ( 09A4 )

Muhammad Nasri Selamat ( 09A4 )

Shahirah Sianturi Sahrir ( 09A4 )

Singapore Vex Robotics Competition 2011

Alliance - First

Best Newcomer Award

National Calligraphy Competition 2nd