vision banner ST1 ST2 ST3
vision banner
ST1
ST2
ST3
Home > Achievements > 2013 Achievements

2013 Achievements

NO. Month Department/ CCA Event Organiser Achievements IP/CCA
1 Feb MT 全国挥春大赛2013 National Chinese Calligraphy Competition 2013 Chinese Calligraphy Society of Singapore 1st position (Hou Tianhui, 11S3) IP
2 Feb MT 国立大学书法大赛NUS Calligraphy Competition NUS 1st position (Hou Tianhui, 11S3) IP
3 March Entrepreneurship Club National Cashflow Competition 2013 NTU Investment Interactive Club 3rd Prize (Celina Seah) IP
4 March MTL/ Tamil Essay Writing Competition Singapore Tamilian Association 2nd Prize (Hemapriya d/o Anbalagan) IP
5 March MTL/ Tamil Pre-University Tamil Debate Competition 2013 NJC, North West District Indian Activity Executive Committees and PA Narpani Peravai 3rd IP
6 March Cross Country National Inter-School Cross Country Championship MOE PESEB Individual - Girls 13th, Team - Girls 6th  
7 April Business / PAA 2012 LCCI Book-keeping & Accounts examination LCCI (UK) Country Silver IP
8 April AKE SYF Art Presentation MOE Arts Education Branch Distinction CCA
9 April Modern Dance SYF Art Presentation MOE Arts Education Branch Accomplishment CCA
10 April Malay Dance SYF Art Presentation MOE Arts Education Branch Accomplishment CCA
11 April Indian Dance SYF Art Presentation MOE Arts Education Branch Distinction CCA
12 April CCS - Drama SYF Art Presentation MOE Arts Education Branch Accomplishment CCA
13 April MCS Semerak Temasek Temasek JC Overall Champion for
Best Performance
& Best Actress
CCA
14 April Wushu National Inter-School Wushu Championship MOE PESEB Girls - First International Broad Sword 3rd, Cugel 4th (Ler Woon Teng 13S5) CCA
15 Apr MT 油池全国书法大赛Yew Tee National Calligraphy Open. Yew Tee Community Club 3rd position (Hou Tianhui, 11S3) IP
16 Apr MT 乌鲁班丹全国书法比赛 Ulu Pandan National Calligraphy Open. Ulu Pandan Community Club 2nd position (Hou Tianhui, 11S3) IP
17 May Symphonic Band SYF Art Presentation MOE Commendation CCA
18 May Rugby National Inter-School Rugby Championship (Police Cup) MOE PESEB Cup 4th CCA
19 May Bowling National Inter-School Ten Pin Bowling Championship MOE PESEB Masters - 2nd, All Events - 2nd (Isabelle Lee Xin Yu 13S3), Girls Overall 5th CCA
20 May Hockey National Inter-School Hockey Championship MOE PESEB 3rd CCA
21 May Football National Inter-School Football Championship MOE PESEB 2nd CCA
22 May I&E SMU Innovation Challenge SMU 2nd Runner Up - Cricpers, Consolation - Security Wrist Alarm IP
23 May CIP I Love South West Challenge SW CDC 2nd Runner Up - Schools Category CCD
24 May MT/Chinese YMCA Mandarin Speaking Competition YMCA Silver (Jiang Qin Lu, 11A3 and Zhu Maojun 13S5) IP
25 May I&E Speakers at the Launch of YFC 2013 YMCA Shaun Ko & Wei Ruolan (12B5) CCA
26 May MT 全国学生书法大赛National Student Calligraphy Competition Chinese Calligraphy Society of Singapore 2nd position (Hou Tianhui, 11S3) IP
27 May MT The 6th Chinese Bridge-Chinese Proficiency Competition for Foreign High School Students Confucius School 3rd position& Merit IP
28 July Staff Outstanding Young Educator Award 2013 MOE Finalist -Er Kia Hui (Arts) Staff
29 June Silat National Tertiary Silat Championship IVP Council Bronze - Muhd Nor Putera 11S4, Saiful Azhar 12B3 CCA
30 July Institute Total Defence Award MINDEF Meritorious Defence Partner Award Institute
31 July ICT National ICT Sharing Kranji Secondary Joshua Teo (PE) Staff
32 Aug ICT eTA Award NCS Ninobla John Patrick Garcia Staff
33 September Geography Singapore Geospatial Challenge SLA Top 25 positions with cash award of $100 for each team IP
34 September History Diplomacy Award at the 10th Singapore Model United Nations Conference NUS Individual Award- Diplomacy Award,  Alexendre Oudea from 13A1 IP
35 Nov I&E YEA Innovation Awards 2013 Spring Singapore & YEA Gold Award CCA
36 Nov Insitute Home Team NS Service Award Home Team NS Distinguished Partner Award Institute
37 Dec Insitute 2013 Service Excellence Award (MSEA) MOE MOE Service Excellence Award (MSEA) 2013 - Miss Dilakavathi d/o Nallayan Manickam Institute
38 Dec Institute 2013 Excellent Service Award (EXSA)
(MOE Schools) 
MOE Gold Award
1. Affida Binte Marzuki
2. Long Fong Ngoh
3. Shobana Rajen
Institute
39 Dec  Institute 2014 Excellent Service Award (EXSA)
(MOE Schools) 
MOE

Silver Award:
Chew Huifang, Lizzie,
Dilakavathi d/o Nallayan Manickam,Elfin Hairul Mohamed Ismail, Fatima Rowena Pereira, Kolanthavellu Suseella, Lee Nuanxin, M Pushpa Latha, Muhamad Hisham Bin Sairi, Nur Hudawati Binte Hussin, Parivadi d/o Velaidun, Raudah Binte Mohamed Jamil, Rohayah Binte Mohamad Taha, Ronnie Thow Wai Yin, Thanapakiam d/o Palani, Zeenath Banu Binte Yusoff

Institute