vision banner ST1 ST2 ST3
vision banner
ST1
ST2
ST3
Home > Achievements > 2015 Achievements

2015 Achievements

Month Department / CCA Event Organiser Achievements
March Basketball Asian Schools Basketball Championships Singapore Schools Representation - Gwen Tan (15S2)
March I&E HDB Cool Ideas Competition National University of Singapore Finalists - 2 teams
March Business Department (Accounting) June 2014 Level 2 Book-Keeping & Accounts Exam LCCI (UK)

World Silver  - Shirley Pang Xin Ying (13B5),

Country Gold - Shirley  Pang Xin Ying (13B5),

Country Silver -  Melanie Lau Shu Ning (13B1)

March Bowling National Junior Age Group Championship Bowling Singapore U-21 Singles Event (Girls) - Champion - Isabelle Lee (13S3)
March Wushu National Inter-School A Division Singapore Schools Sports Council Nan Quan (Boys) - 4th Place - Huang Hung Ju (14S4)
April Judo National Inter-School A Division Singapore Schools Sports Council Feather Weight (Girls) - 3rd Place - Eylia bte Muhd Hizam (15A1)
April Malay Dance Singapore Youth Festival Arts Presentation Arts Education Branch Certificate of Distinction
April Indian Dance  Singapore Youth Festival Arts Presentation Arts Education Branch Certificate of Distinction
April Modern Dance Singapore Youth Festival Arts Presentation Arts Education Branch Certificate of Accomplishment
April Angklung Kulintang Ensemble Singapore Youth Festival Arts Presentation Arts Education Branch Certificate of Distinction
April Track & Field National Inter-School A Division Singapore Schools Sports Council
1st Place - 100m (Boys) (11.01 sec) - Muhd Haikal (13B4), 
 
1st Place - 200m (Boys) (22..51sec) - Muhd Haikal (13B4)
April Taekwondo National Inter-School A Division Singapore Schools Sports Council 2nd Place - Black Belt (Girls) - Sally Phee (15A3)
April Bowling National Inter-School A Division Singapore Schools Sports Council
1st Place - Singles & All Events - Isabelle Lee Xin Yu (13S3), 
 
1st Runner Up - Masters - Isabelle Lee Xin Yu (13S3)
April Chinese Drama Singapore Youth Festival Arts Presentation Arts Education Branch Certificate of Accomplishment
April Symphonic Band Singapore Youth Festival Arts Presentation Arts Education Branch Certificate of Accomplishment
May Rugby National Inter-School A Division Singapore Schools Sports Council Plate Champion
May Rugby Samoa 2015 Commonwealth Youth Games National Rugby Academy Representation - Adam Alexandar Vine (15B3), Loy Lim Ebenezer (15B1)
May Shooting Singapore Shooting - Singapore Cup Singapore Shooting Association 2nd Place - Air Rifle - Leona Yeo Mui Khoong (15B6)
May TJC Malay Cultural Society Semerak Temasek SG50 Temasek JC 1st Place
June Young Journalist Club World Ocean Day Resort World Sentosa SEA Aquarium Article published on RWS SEA Aquarium website as guest blog writers - Agatha Oei Xing Yin (13B4), Sim Yan Ling (14B4), Kok Zhi Yee (15S1), Shariffathul Anvari (15S3) 
July Arts Department (Art) Junior Shooting Home programme & exhibition 2015 Objectifs Centre for Photography and Film Javier Lim Yi Rong (15A3) selected to be one of the 10 young talented photographers to be mentored by professional photographers to develop a photo series. Photography series will be exhibited at Ang Mo Kio Public Library from 3 July- 30 July 2015
July MTL Department (Chinese Language) 《青春洋溢》- PUblication of Student works Committee to Promote Chinese Language learning  Chen Yi Zhao, Ye Jiayu (14B7) participated in 2014's Author-In-Residence Programme in school. Their essays were selected to be published in a national publication of student works.
July Young Innovators Club Singapore Vex Robotics Championship Vex Robotics Judges Award
August Institute Good academic achievements by Alumni NTU/NUS
Muhammad Nadzir Azmi (06S2) – 1st Class Honours
 
Maybellina Lim Hui Ying (07A3) – Teaching Award Winner
 
Ong Bee Hui (08B3) and Jonathan Liautrakul (06A2) - MI's First 2 NUS USP Scholar Graduates
August Football Asian Schools Football Federation Under-18 Championship Asian Schools Football Federation Representation - Abu Isa Bin Abdullah (14B1), Kim Zi Jie (15B4)
August CCA Sports Singapore Schools Sports Council Colours Award Singapore Schools Sports Council Colours Award - Eylia bte Muhd Hizam (15A1), Sally Phee (15A3), Huang Hung Ju (14S4) Clement Teo (14S4), Adam Alexandar Vine (15B3), Loy Lim Ebenezer (15B1), Abu Isa Bin Abdullah (14B1), Kim Zi Jie (15B4), Muhammad Haikal Bin Ismail (13B4)                                                                             Colours Award (Distinction) - Gwen Tan (15S2), Isabelle Lee Xin Yu (13S3)